naser
از on مهر 16, 2019
49 views

فوق تخصص غدد و عضو هیئت علمی دانشگاه اعتقاد دارد که چاقی یکی از عوامل مهم بروز دیابت است و ورزش منظم یکی از عوامل موثر در تنظیم قند خون می باشد.

به گزارش تابناک مازندران، فوق تخصص غدد و عضو هیئت علمی دانشگاه اعتقاد دارد که چاقی یکی از عوامل مهم بروز دیابت است و ورزش منظم یکی از عوامل موثر در تنظیم قند خون می باشد.

براساس این گزارش،  دکتر ندا مفتاح فوق تخصص غدد و عضو هیئت علمی دانشگاه از چاقی بعنوان یکی از عوامل مهم بروز دیابت خبر داد.
دکتر مفتاح گفت:

دیابت یک نوع اختلال متابولیک و سوخت و سازی در بدن است که به واسطه آن توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود یا برعکس مقاومت در برابر انسولین در بدن ایجاد می شود در نتیجه انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد نرمال خود را انجام دهد.
وی با بیان اینکه نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون می باشد، گفت: در دیابت نوع یک (معمولا ابتلا قبل 30 سالگی) ، تخریب سلول‌های بتا در پانکراس منجر به اختلال در تولید انسولین می‌شود و در نوع دوم (سن ابتلا معمولا بالای 30 سال است)، بدن نسبت به انسولین مقاومت دارد و در ادامه آن نیز اختلال ترشح انسولین بوجود می اید.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه در دیابت نوع دوم علاوه بر نقش عوامل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند بیان داشت:

سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل قندخون کاهش می‌یابد از این ‌رو مسطح سرمی گلوکز افزایش می یابد.
وی تصریح کرد: افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب از بین رفتن رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند.
دکتر مفتاح با بیان اینکه دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد، گفت: غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض مؤثر باشد.
وی با اشاره به اینکه تشخیص و غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است، ادامه داد: در مراحل ابتدایی ممکن است دیابت بدون علامت باشد و بسیاری از بیماران به‌طور اتفاقی در یک آزمایش یا در حین غربالگری شناسایی می‌شوند.
دکتر مفتاح با ذکر این نکته که با افزایش رفتن قند خون، علائم دیابت آشکارتر می‌شوند، اذعان داشت: پرادراری، پرنوشی، پرخوری، کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد، خستگی و تاری دید از علایم اولیه شایع دیابت است.
وی یادآور شد:

کودکانی که دچار دیابت نوع یک می باشند معمولاً علایم بیماری آنها ناگهانی بارز می‌شود، این افراد احتمالا قبلاً سالم بوده و چاق نبوده‌اند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه در بزرگسالان علائم مبتلا به دیابت نوع دوم معمولاً تدریجی‌تر بارز می‌شوند، گفت: بسیاری از بیماران در هنگام تشخیص بیماری چندین سال دیابت داشته و حتی دچار عوارض دیابت شده‌اند.
وی ورزش منظم و روزانه را از عوامل بسیار موثر در تنظیم خون دانست و بیان کرد: ورزش هایی چون شنا، بلندکردن وزنه، ایروبیک، پیاده روی تند، دوچرخه سواری و دویدن به طور روزانه می تواند علاوه بر تنظیم و کنترل قندخون به کاهش وزن و حفظ سلامتی کمک کند.
وی با اشاره به اینکه چاقی یکی از عوامل مهم بروز دیابت است،گفت: ورزش کردن روشی موثر و کاربردی برای کمک به کنترل بهتر وزن بدن است و این فاکتور برای مبتلایان به دیابت نوع دوم بسیار حائز اهمیت است بطوری که ورزش باعث بهبود کارآیی و موجب پایین آمدن فشار خون ، قند و کلسترول بد خون و در عین حال به تقویت عضلات و بهبود عملکرد آنها کمک می کند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت: مصرف کنترل شده کربوهیدرات (سیب زمینی ،نان و برنج) می تواند کمک شایانی به کاهش و کنترل سطح قند خون کند، زیرا کربوهیدرات در بدن به قند (عمدتا گلوکز) تبدیل شده و پس از آن انسولین قند را به داخل سلول ها راهنمایی می کند و اگر میزان مصرف کربوهیدرات در افراد دیابتی زیاد باشد، با افزایش قند خون با مشکلات زیادی مواجه می شوند.
وی تصریح کرد:

افرادی که با مشکل دیابت دست و پنجه نرم می کنند، می توانند با دریافت بیشتر فیبر غذایی (سبزیجات، میوه و حبوبات)، کنترل عوامل مداخله گر(کنترل مصرف کالری)، انتخاب مواد غذایی با شاخصه گلیسمی پایین، کنترل استرس، نظارت به موقع به قندخون، خواب باکیفیت و کافی، قندخون خود را کنترل و تنظیم کنند.

پست شده در: پزشکی وسلامت
5 کاربر از این خوشم آمد